20 lat minęło...
Liczba ocen: 1
9.7

Lubię zawodowe kolarstwo górskie za jego widowiskowość i emocje, jakich dostarcza nam – kibicom. Najbardziej pasjonowała mnie zawsze jego najcięższa odmiana, czyli downhill. Za „moich czasów” nie było RedBull.tv ani innych stream’ów internetowych (kto wówczas się ich w ogóle spodziewał?), polskie stacje telewizyjne z jakiegoś powodu nie transmitowały wydarzeń takich, jak nawet mistrzowskiej rangi rozgrywki kolarstwa górskiego.

Na szczęście można było być na bieżąco dzięki prasie, takiej jak znany dziś wszystkim bikeBoard czy zapomniany już chyba Bike Action. Szczęśliwcy, a wśród nich również ja, zyskali wkrótce dostęp do łącza internetowego, dzięki któremu przy odrobinie szczęścia i samozaparcia można było dowiedzieć się jeszcze więcej.

 

Steve Peat podczas mistrzostw świata w Cairns, 1996 | fot. Geoff Waugh

Steve Peat podczas mistrzostw świata w Cairns, 1996 | fot. Geoff Waugh

Druga połowa lat 90. to w cross country czasy dominacji znakomitych zawodników: Thomasa Frischknechta, Miguela Martineza czy Cadela Evansa, który ścigał się wówczas na góralu. Wśród kobiet popularnymi riderkami były m.in. Paola Pezzo, Alison Sydor i Juli Furtado.

Dla mnie jeszcze ciekawsza była rywalizacja zawodników grawitacyjnych, wśród których jednym tchem można wymienić: Anne Caroline Chausson, Missy Giove, Margaritę Fullanę, Cedrica Gracię, wciąż dobrego Johna Tomaca i coraz lepszego Steve’a Peat’a oraz wielu innych świetnych kolarzy.

Dziś w australijskim Cairns rozpoczął się drugi etap tegorocznego Pucharu Świata MTB. Ta trasa to nie świeżynka, w jej tropikalnych warunkach od lat rozgrywane są zawody kolarstwa górskiego o różnej randze.

Równe 20 lat temu, jesienią 1996 roku na torze w Cairns odbyły się mistrzostwa świata w kolarstwie górskim. Oprócz przejazdów kobiet i mężczyzn w cross country i downhillu rozegrano także – po raz pierwszy – wszystkie te dyscypliny w kategoriach juniorskich oraz XC w kategorii U23 Pań i Panów.

Cadel na trasie mistrzostw świata w Cairns, 1996

Cadel Evans na trasie mistrzostw świata w Cairns, 1996

W damskim wyścigu XC trzeci rok z rzędu zwyciężyła Kanadyjka Alison Sydor, która w tym samym roku 1996 sięgnęła też po Kryształową Kulę Pucharu Świata. Zwycięzcą wyścigu mężczyzn został słynny Szwajcar Thomas Frischknecht, który z kolei latem tego samego roku wywalczył olimpijskie srebro w Atlancie (wyprzedził go nie mniej sławny Bart Brentjens; Przypomnijmy, że Igrzyska Olimpijskie w Atlancie były pierwszymi, w których rozegrano tę konkurencję). Mistrzem świata juniorów został wówczas młodziutki Jose Antonio Hermida.

Zwycięskie laury w wyścigu DH zdobyli Anne Caro Chausson i Nicolas Vouilloz, którzy są dziś legendami swojej dyscypliny. Nie wszyscy wiedzą, że Francuz Nico Vouilloz na przełomie millenium założył wraz z kolegą znaną firmę BOS Engineering Suspensions, produkującą amortyzatory.

Rowery, na jakich jeździli wtedy zawodnicy, do dziś cieszą oczy. Pierwsze rowery z pełnym zawieszeniem były w tamtych czasach czymś, co naprawdę robiło wrażenie.

W przyszłym zaś roku historia zatoczy koło i mistrzostwa świata wrócą do Cairns. Rowery nieco ewoluowały od tamtej pory. 😉 Ale rywalizacja wciąż jest tak samo zajmująca.

Na takich rowerach ścigali się w 1996 w Cairns John Tomac i Shaun Palmer

Na takich rowerach ścigali się w 1996 John Tomac i Shaun Palmer