Amortyzator Motion France
Liczba ocen: 0
0.0

Jakiś czas temu pisaliśmy o francuskiej manufakturze Shift Up, która produkuje m.in. zestawy tuningowe do amortyzatorów Rock Shox. Tym razem znów będzie o amortyzacji znad Loary, ale w znacznie bardziej intrygującym wydaniu. Motion France to młodziutka marka, która za cel obrała sobie stworzenie amortyzatora przedniego w 100% wykonanego w kraju rejestracji jej siedziby. Nie poprzestano na słowach, powstał bowiem aluminiowo – carbonowy prototyp, który testowano w równie wyjątkowej ramie Caminade:

Jak już zauważyliście, sztuciec opiera się na pomyśle pantografu mającego zapobiegać nurkowaniu i traceniu skoku podczas hamowania. Tego typu konstrukcje miały już swoje 5 minut w MTB (Girvin, Look, Use, Noleen czy AMP, wymieniając kilka najbardziej znanych) i zostały wyparte przez klasyczne rozwiązania. Francuzi postanowili jednak podejść do pomysłu na nowo. Według twórców ich system ma zapewniać znaczną czułość na niewielkie nierówności, sztywność (!) oraz lekkość, trwałość i uniezależnienie od potrzeby częstej konserwacji. Mówiąc wprost, całość ma być praktycznie bezobsługowa. Hmmm…

Motion, podobnie jak udający pełnoprawny amortyzator wynalazek Lauf, korzysta ze sprężynujących piór z włókna węglowego umieszczonych z tyłu goleni, tuż pod pantografem. Wartością dodaną jest tu na szczęście olejowy tłumik, który sprytnie schowano w rurze sterowej (tapered). Aby dopasować charakterystykę pracy widelca do masy użytkownika należy wymienić carbonowe elementy sprężynujące (mamy do wyboru 3 opcje). Amortyzator będzie dostępny w wersji XC oraz Enduro. Pierwsza z nich, dedykowana kołom 29″, oferuje skok 80 – 120 mm, masę 1500 g i oś o średnicy 15 mm. Możliwa ma być też blokada. Druga, jak sama nazwa wskazuje, skierowana jest do cięższych zastosowań.

Motion Enduro zamontujemy do rowerów 650B. Skoku otrzymamy odpowiednio więcej bo między 120 a 160 mm. Tłumik w tej wersji jest regulowany, a masa wzrośnie o 300 gramów. Cena za produkt wydaje się być szalona, bo każdy z nich ma kosztować… blisko 8500 zł. Widelce nabyć można będzie dopiero pod koniec 2016 roku, ale dla spragnionych nowości francuska marka przygotowała program partnerski trwający do 31 października 2015. Wpłacając kaucję 1000 Euro, na 6 miesięcy możemy zostać testerem amortyzatora. Dzięki temu przyczynimy się do jego rozwoju, gdyż zostajemy zobligowani do wypełniania comiesięcznych ankiet.

Producent zastrzega, że program rozpocznie się tylko wtedy, gdy przystąpi do niego min. 50 osób. Po zakończeniu testów w kwietniu, Motion France zobowiązuje się do zwrotu pieniędzy, oczywiście po uprzednim odesłaniu produktu do wytwórcy. Zainteresowani?

Fot. Matt Wragg