Za nami szósty z siedmiu etapów cyklu Mała Liga XC. Debiutujący w tym roku w wymiarze pełnego cyklu organizator na przedostatni wyścig zaprosił kolarzy do Otwocka. To tam, w sosnowym lesie na górze Meran, wszystko się zaczęło; półtora roku temu grupa przyjaciół urządziła tu niezobowiązujące ściganie, a obecnie dobiega końca pierwszy sezon cyklu Mała Liga XC, który zdążył już zyskać pokaźne grono sympatyków.

W Otwocku zawody pod szyldem MLXC odbyły się ostatnim razem równy rok temu, 10 września 2016. Na starcie wszystkich kategorii stanęła wówczas setka zawodników, na których czekała bardzo ciekawa trasa. Jej autorzy nie poprzestali na wytyczeniu rundy z wykorzystaniem bardzo sprzyjającego ukształtowania terenu, lecz poszli o krok dalej, montując na trasie rozmaite przeszkody. Zawody odbyły się w świetnej atmosferze, a uczestnicy nie szczędzili „orgom” pochwał zarówno za przygotowanie rundy, jak i za całą oprawę wydarzenia. Organizacyjny sukces przesądził o utworzeniu cyklu wyścigów. Na sezon 2017 przygotowano siedem etapów, każdy w innej lokalizacji.

Otwocka runda mierzy około 3 km z sumą przewyższeń 70 metrów. To dobry wynik, na który pozwala specyficzne uformowanie terenu w tej okolicy, ukształtowane przez wydmę. Podłoże jest tu głównie twarde, z dosyć licznie występującymi korzeniami, ale zdarzają się też sekcje piaszczyste. Pod kołami często trafiają się sosnowe szyszki, a trasa nieustannie wiedzie to w górę, to w dół, wijąc się między sosnami.

W zawodach w minioną niedzielę wzięło udział blisko 150 osób. Jako pierwsi ścigali się najmłodsi, rywalizujący w specjalnej klasyfikacji Mała Liga XC Kids. Tu niepokonani byli Jan Michalczyk i z Warszawskiego Klubu Kolarskiego i Marcelina Świderska (Trezado BikeTires.pl) w kat. DC2 oraz Michał Gruca (Kamyk Radzymin MTB Team) i Maria Ambrożkiewicz (WKK) w kat. DC1.

Następnie przyszła pora na starty młodzieży i dorosłych, którzy, podzieleni na kategorie wiekowe, startowali w trzech grupach. W kategorii Młodzik zwyciężyli Mateusz Konwiński (LKK LUKS Sławno) i Marianna Żylik (Warszawski Klub Kolarski).

Trzecią grupą, która usłyszała sygnał do startu, były połączone kategorie Junior Młodszy, Juniorka, Elita Kobiet, Ladies i Masters II, III i IV. W kategorii Open wygrał Piotr Małek (KK Cyklon Warszawa), zwyciężając za razem w kat. Masters II, której zawodnicy opanowali całe podium Open. Pół minuty za Małkiem finiszował drugi na mecie Marek Kulik (Baran Cycling Team), a trzeci był Bartosz Struzik, reprezentujący zespół ProCycling. Panie ścigały się w kategoriach Ladies (rocznik ’87 i starsze) oraz Elita kobiet. Najszybsza była Zofia Czyż (IBOX Mała Liga Cycling Team), która przewagą niespełna dwóch minut wygrała przed Antoniną Białek (Warszawski Klub Kolarski), będącą z kolei jedyną reprezentantką damskiej Elity. Podium uzupełniła Justyna Tarnowska (GO Sport AK-Sped Team).

Ostatnią grupą, która stanęła na linii startu byli przedstawiciele kategorii Masters I, Elita mężczyzn i Junior. W tym gronie nie było mocnych na Arkadiusza Jusińskiego (Renault Team), mającego na finiszu przewagę półtorej minuty nad Michałem Kamińskim (GO Sport AK-Sped Team). Ponad cztery minuty do Jusińskiego stracił Jarosław Wolcendorf (Jakoobcycles.com), który zameldował się na kresce trzeci w Open. Trójka wymienionych zawodników zajęła jednocześnie podium w Elicie.

Do końca rywalizacji w Małej Lidze XC pozostał już tylko etap finałowy, na który organizatorzy zapraszają 15 października do Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie.

malaligaxc.pl

__

Wyniki:

Kobiety Open (Ladies + Elita)
1. CZYŻ Zofia Warszawa (IBOX MAŁA LIGA CYCLING TEAM) 00:57:40
2. BIAŁEK Antonina (Warszawski Klub Kolarski) +1:50 (zwyciężczyni w Elicie kobiet)
3. TARNOWSKA Justyna (GO Sport AK-Sped Team) +2:20

Młodziczka
1. ŻYLIK Marianna (Warszawski Klub Kolarski) 00:32:45
2. CEBULA Justyna (Belta Team Gdańsk) +2 s
3. WIDUCH Michalina (Warszawski Klub Kolarski) +4:48

Juniorka
1. BUCZEK Natalia (Triathlon Siedlce Club) 01:23:59

Elita mężczyzn
1. JUSIŃSKI Arkadiusz (Renault Team) 01:10:46
2. KAMIŃSKI Michał (GO Sport AK-Sped Team) +1:33
3. WOLCENDORF Jaroslaw (Jakoobcycles.com) +4:16

Masters I
1. RZĄDCA Jacek (Trezado BikeTires.pl) 01:15:59
2. KARWAT Kamil (RoweryLady.pl) +1:41
3. ABRAMCZYK Roman (Trezado BikeTires.pl) +2:59

Masters II
1. MAŁEK Piotr (KK CYKLON WARSZAWA) 00:50:11
2. KULIK Marek (Baran Cycling Team) +34 s
3. STRUZIK Bartosz (ProCycling) +39 s

Masters III
1. MITAS Jarosław (Klinika Rowerów) 00:53:28
2. DZIEDZIC Piotr (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team) +2:32
3. STĘKIEL Jerzy (Goggle Pro Active Eywear) +3:21

Masters IV
1. MROŻEWSKI Krzysztof (MyBike.pl) 00:54:40.574
2. JEZIORSKI Krzysztof (SMCT) +15:49

Junior
1. WAWER Adrian (Baran Cycling Team) 01:15:45.649
2. ADAMIEC Piotr (GO Sport AK-Sped Team) +17:07
3. MATEUSZ Suty (niezrzeszony) -1 okr

Junior młodszy
1. RZEPECKI Patryk (Warszawski Klub Kolarski) 00:53:56
2. TRUBISZ Mateusz (Warszawski Klub Kolarski) +4:39
3. WYCZÓŁKOWSKI Paweł (KS Energia Kozienice) +9:07

Młodzik
1. KONWIŃSKI Mateusz (LKK Luks Sławno) 00:25:10
2. ŚWIDERSKI Antoni (Trezado BikeTires.pl) +7 s
3. GWIAZDA Mateusz (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team) +30