W najbliższą niedzielę w należącej do gminy Otwock wsi Lasek odędzie się czwarty z dziesięciu etapów cyklu Mała Liga XC. Gorąco polecamy Wam te zawody – ekipa organizatorów zdecydowanie umie zrobić dobre cross country, o czym świadczą nie tylko entuzjastyczne komentarze, ale również rosnąca frekwencja.

Trwa drugi sezon istnienia Małej Ligi XC w formie pełnego cyklu. Po 7-odcinkowym sezonie 2017, w którym organizatorzy – Maciek, Ewa, Wojtek – zebrali mnóstwo zasłużonych pochwał, w tym roku w kalendarzu poawiła się okrągła dziesiątka wyścigów, wśród któych znalazł się też jeden maraton MTB. Przed nami czwarty etap, na który ekipa MLXC zaprasza do wsi Lasek pod Celestynowem.

Lasek to jedna z debiutujących na mapie Małej Ligi lokalizacji.

Przygotowaliśmy dla Was bardzo interwałową trasę, z wieloma zakrętami, szybkimi zjazdami i sztywnymi podjazdami. Ze względu na panujące wysokie temperatury i brak opadów podłoże jest bardzo wysuszone i w niektórych miejscach jest sporo piachu, ale staraliśmy się wytyczyć ścieżkę w taki sposób, aby to nie piach, a Wasza siła i wytrzymałość dyktowały warunki podczas wyścigu. Profil trasy jest bardzo nietypowy, gdyż start liczącej niewiele ponad 3 km pętli znajduje się prawie w najwyższym punkcie.

– zdradza szczegóły organizator.

Wstępne rozprowadzenie zawodników nastąpi na 100-metrowej prostej, startującej z miasteczka zawodów. Na jej końcu znajdzie się zakręt 180 stopni, tuż za którym kolarze wjadą w las. Tam czekają na nich ułożone na zmianę podjazdy i zjazdy, okraszone wąskimi zakrętami, sekcjami piachu czy korzeni i technicznymi elementami. Malownicza runda, której suma przewyższeń wyniesie nieco powyżej 50 metrów, kończy się podjazdem do miasteczka zawodów.

Tradycyjnie kolarze mogą liczyć na atrakcyjne zaplecze wyścigu. Mała Liga XC dzęki restauracji Grill & Bar Rusztowanie zapewnia zawodnikom bezpłatny posiłek regeneracyjny, dodatkowo w strefie miasteczka zawodów znajdował się będzie bufet, z którego będzie można korzystać na trasie. Miejsce zawodów zabezpieczone jest zawsze przez ratowników medycznych z firmy Fantom, zawodników obejmuje też w czasie rywalizacji ubezpieczenie NNW.

W miasteczku zawodów będzie też można skorzystać z nieodpłatnej pomocy wykwalifikowanego mechanika rowerowego – zaplecze serwisowe na zawodach MLXC zapewnia popularny w Otwocku i szerokiej okolicy serwis rowerowy, działający z ramienia firmy Auto Kowalczyk z Józefowa.

Przebieg rundy oznaczony jest w całości taśmami i strzałkami; te ostatnie są w różnych kolorach, zależnie od trasy. Na trasie wyścigów znajdą się trudniejsze elementy, które każdorazowo będą miały łatwiejszą alternatywę. Na zawodach czas mierzony będzie elektronicznie przez ekipę ProTimer.pl. Bieżące wyniki będą emitowane na ekranie znajdującym się w strefie mety.

Dodatkowym atutem zawodów spod szyldu Małej Ligi XC jest harmonogram imprezy. Dekoracje zwycięzców odbywają się bezpośrednio po rozegranych wyścigach, dzięki czemu osoby, które ścigały się w pierwszej kolejności (na przykład najmłodsi, którzy startują rano) nie muszą czekać godzinami na wręczenie nagród.

Za oprawę fotograficzną odpowiadają związani z Małą Ligą od początku fotografowie: Edyta Lesiak i Zbyszek Kowalski, których zdjęciami zilustrowaliśmy też niniejszy tekst.

Do zobaczenia 20 maja w Lasku!

Więcej o zawodach przeczytacie tutaj.