W podwarszawskim Otwocku rozegrano drugi etap cyklu Mała Liga XC. Organizatorzy cyklu w debiutanckim sezonie 2017 przyzwyczaili uczestników do tras jednocześnie pięknych i wymagających; nie inaczej było tym razem – sprawdzona w ubiegłym roku lokalizacja na Łysej Górze ponownie okazała się bezbłędna. W najbardziej prestiżowej kategorii Elita triumfowali Mateusz Rejch (T-Bike) i Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski).

Dopisały zarówno pogoda, jak również atmosfera zawodów i frekwencja – na starcie wyścigów wszystkich kategorii wiekowych stanęło łącznie około 130 osób. Miasteczko zawodów, umiejscowione u zbiegu leśnych ulic Dąbrowiecki Trakt i Hrabiego, zostało rozstawione już o świcie. Przy ul. Hrabiego można było wygodnie i bez problemu zaparkować samochód, a w samym miasteczku znajdowało się wszystko, co było potrzebne kolarzom: biuro zawodów, zaplecze serwisowe, smaczne posiłki i napoje, ławeczki i stoliki.

Mała Liga XC kolejny rok wspierana jest przez rowerowy oddział firmy Auto Kowalczyk z Józefowa, której pracownicy – panowie Arek i Arek – dbali o rowery uczestników, wykonując dla nich nieodpłatne naprawy czy inne niezbędne usługi.

Tuż obok namiotu serwisowego znajdowało się stanowisko restauracji Rusztowanie, serwującej uczestnikom posiłki regeneracyjne. Mogli tu smacznie zjeść i napić się również całkiem licznie zgromadezeni kibice. Wodę butelkowaną dostarczył sponsor cyklu, producent wody mineralnej Jurajska.

Nad znakomitą atmosferą i powodzeniem całej imprezy czuwali jak zawsze wszechobecni Maciek i Ewa Mycielscy wraz z Wojtkiem Wołoszczukiem, którego na zmianę można było oglądać z megafonem w dłoni lub na quadzie.

Aby rywalizacja była ciekawa i widowiskowa, organizatorzy Małej Ligi XC łączą starty poszczególnych kategorii wiekowych.; zgodnie z tą regułą kolarze stanęli na linii startu w czterech grupach. Taka formuła sprawdziła się już w poprzednim, debiutanckim dla cyklu sezonie.

Jako pierwsi ścigali się najmłodsi – młodzież i dzieci nie starsze niż rocznik 2006. W kategorii D2/C2 (2006-2007) triumfowali Maciej Głogowski (MSR Mrągowo) i Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski), a w C1/C2 (2008 i młodsi) wygrali Michał Struzik i Liwia Michalczyk, oboje w barwach WKK.

Kolejno wystartowała młodzież w kategoriach Młodzik, Młodziczka i Juniorka Młodsza. Tutaj najszybszy w Open był Mateusz Gwiazda (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team), wygrywając wśród młodzików. Wyścig zdominowany był przez chłopców, kategorie dziewczęce miały tylko po jednej reprezentantce. Były to młodziczka Marianna Żylik (WKK) i juniorka młodsza Małgorzata Głogowska (MSR Mrągowo).

Trzecią grupą startujących byli zawodnicy kategorii: Junior Młodszy, Juniorka, Elita Kobiet, Ladies oraz Masters III i IV. Rywalizację Open zdominował junior młodszy Bartosz Samul z MSR Mrągowo, który na finiszu miał blisko pół minuty przewagi nad Jarosławem Mitasem (Klinika Rowerów), najszybszym tego dnia w kat. Masters III. W elicie kobiet zwyciężyła Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski), a w kat. Ladies (damski odpowiednik „Mastersów”) niepokonana była Ula Luboińska z Trezado BikeTires. W Masters IV zwyciężył Krzystof Mrożewski (MyBike.pl).

Jako ostatni wystartowali wspólnie juniorzy, męska Elita i zawodnicy z Masters I. Na czele wyścigu tasowali się od początku Mateusz Rejch (T-Bike, Elita), Konrad Czabok (WKK, Junior), Artur Mioduszewski (Trezado BikeTires, Masters I) i to ta trójka zdobyła pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Na prowadzenie jeszcze w pierwszej połowie wyścigu wyszedł Rejch i stopniowo budował przewagę nad rywalami, odpierając liczne ataki Czaboka. Na kresce między zawodnikami były 43 sekundy różnicy. Mioduszewski ukończył wyścig dwie minuty za Rejchem.

Organizacja dekoracji była bardzo sprawna – wręczanie nagród odbywało się na bieżąco, po każdym wyścigu, dzięki czemu wszystko przebiegało płynnie. Listy wyników znajdują się na stronie partnera cyklu, firmy ProTimer.

Zawody odbyły się przy wsparciu partnerów Małej Ligi, którymi, oprócz wymienionych w tekście, są: Trezado, Ortopedika – Centrum Chirurgii Specjalistycznej, Salon Reklamy Goody, iBOX, Ratownicy Medyczni Fantom, 4SL, Fitness Club Imperium, FMS Collection i Trirent.

Strona organizatora: malaligaxc.pl

Autorami użytych do ilustracji tekstu zdjęć są Zbyszek Kowalski i Edyta Lesiak.