Swój debiutancki, niezwykle udany sezon Mała Liga XC zakończy 15 października w Celestynowie. Miejscem, w którym stanie kolarskie miasteczko będzie celestynowskie Centrum Edukacji Leśnej – to tu rozstrzygną się losy klasyfikacji generalnej tego cyklu.

Organizatorzy tego cyklu dali się już poznać uczestnikom z odkrywania kapitalnych tras. Po słynnym już otwockim Meranie, józefowskiej Górze Lotników, celestynowskich bunkrach (Dąbrowiecka Góra) oraz etapach w Wiązownie i Zagórzu przyszła pora na wisienkę na torcie pionierskiego sezonu. Tegoroczną udaną eksplorację Mazowieckiego Parku Krajobrazowego Mała Liga XC zakończy w położonym na południowo-wschodnim skraju Parku Celestynowie.

fot. Zbigniew Kowalski

Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów to nowoczesny obiekt, zlokalizowany przy ul. Prostej w Celestynowie. Łatwo tu trafić – CEL znajduje się w odległości nieco ponad kilometra od Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie, jadąc z Otwocka w kierunku południowym. Dojazd od strony Otwocka jest jednak niezalecany z uwagi na trwający remont nawierzchni – najłatwiej dotrzeć na miejsce startu od Szosy lubelskiej (DK 17), skręcając z trasy w miejscowości Jatne.

Nadleśnictwo Celestynów jako jeden z głównych partnerów Małej Ligi XC zdecydowanie wychodzi naprzeciw kolarzom. Miejsce, w które Nadleśnictwo wraz ze Stowarzyszeniem Mała Liga XC zapraszają 15 października, jest urokliwie usytuowane. Szosa, którą tam dojedziemy, wiedzie przez piękny bór, a gdy znajdziemy się już na miejscu startu, będziemy otoczeni mnóstwem gatunków roślin i zwierząt, nierzadko chronionych; tuż obok znajduje się Rezerwat przyrody Goździkowe Bagno, który również warto odwiedzić, przyjechawszy na zawody. Tego dnia specjalnie dla uczestników zawodów Centrum Edukacji Leśnej będzie otwarte dla zwiedzających – gorąco polecamy skorzystać z tej okazji i zobaczyć ekspozycję, która odsłoni tajemnice lokalnej flory i fauny.

Na zawodników tradycyjnie będzie czekała specjalnie przygotowana runda zawodów, którą, zależnie od płci i wieku, kolarze pokonają wskazaną ilość razy. Do startu zaproszeni są także najmłodsi adepci kolarstwa, dla nich zostanie przygotowana mniej wymagająca i nieco krótsza trasa: jej długość to 1300 metrów, które młodzi zawodnicy pokonają dwukrotnie.

fot. Zbigniew Kowalski

Runda wyścigu głównego mierzy niecałe 3 kilometry, z sumą przewyższeń 60 metrów. Będzie gdzie wyprzedzać – na trasie znajdzie się kilka szerszych odcinków, ale będą też malownicze single, wijące się po gęsto usianych górkach. Jest tu kilka krótkich, lecz sztywnych podjazdów, mnóstwo zakrętów i niemal każdy rodzaj podłoża: korzenie, piach, twarde ścieżki, a nawet… woda. Pamiętajmy koniecznie, żeby las pozostawić w stanie takim, jakim go zastaliśmy.

Zawody odbędą się dzięki wsparciu szerokiego grona przychylnych firm i instytucji, wśród których są oprócz Nadleśnictwa Celestynów także: producent wody Jurajska, Goody, IBOX, For Sport Lab, Fitness Club Imperium, FMS Collection, Trezado. Na miejscu będą także ratownicy medyczni z firmy Fantom, a za zaplecze serwisowe zadbają mechanicy rowerowi z firmy Auto-Kowalczyk. Posiłek regeneracyjny zapewni restauracja Grill and Bar Rusztowanie, a pomiarem czasu zajmie się firma ProTimer, dzięki której bieżące wyniki będzie można zobaczyć na ustawionym przy mecie ekranie. Małą Ligę XC wspierają również patroni medialni, wśród których znajdują się polskie portale rowerowe.

fot. Zbigniew Kowalski

__

Ogólny program zawodów:

9:00 start imprezy, zgłaszanie uczestników w biurze zawodów

10.00 wyścig 1 – kategorie: Kids D1, D2, C1, C2

11.00 wyścig 2 – kategorie: juniorka młodsza, młodzik, młodziczka

12.00 wyścig 3 – kategorie: (kobiety) juniorka, elita, Ladies, (mężczyźni) junior młodszy, masters II, masters III, masters IV

14.00 wyścig 4 – kategorie: junior, elita, masters I

 

Szczegóły: malaligaxc.pl