Trzeci z dziewięciu etapów cyklu Mała Liga XC 2018 rozegrano w Wiązownie. Skupiona wokół Góry Sobotów trasa, uznana w ubiegłym sezonie przez uczestników za najciekawszą, pełna była niespodzianek. W wyścigu męskiej Elity ponownie triumfował Mateusz Rejch (T-Bike), zaś pierwsza lokata wśród kobiet należała do Marty Bazańskiej (RafBike.pl Sklep Rowerowy). 

Ekipa organizatorów Małej Ligi XC z powodzeniem eksploruje wydmy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, wynajdując naprawdę ciekawe miejscówki, gdzie wytyczane są rewelacyjne trasy. Wiązowska Góra Sobotów leży nieopodal Szosy Lubelskiej, czyli drogi krajowej nr 721, łączącej Warszawę i Lublin. Łatwo tam trafić – po sąsiedzku znajduje się lotnisko w Góraszce.

Tradycyjnie pierwsze zmagania należały do dzieci i młodzieży. W dziecięcych kategoriach C1/D1 (chłopcy i dziewczęta z rocznika 2008 i młodsi) wygrali Michał Struzik i Maria Ambrożkiewicz, zawodnicy Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Wśród nieco starszych adeptów kolarstwa (roczniki 2006 i 2007) niepokonani Jan Michalczyk i Hanna Mazurkiewicz, również oboje z WKK. W rozegranym kolejno wyścigu kategorii Młodzik triumfowali Antoni Świderski (Trezado) i Marianna Żylik (WKK). Najszybszy w kat. Junior młodszy był Bartosz Samul (MSR Mrągowo).

Juniorzy stanęli na starcie wspólnie ze starszymi kolegami z Elity i Masters I. Najlepiej z juniorów wypadł Michał Laczowicz z WKK. W łączonym wyścigu mężczyzn trzy pierwsze miejsca Open zajęli zawodnicy Elity. Pierwszy, z przewagą minuty i 16 sekund, był na mecie Mateusz Rejch (T-Bike). Kolejno finiszowali Paweł Król (WKK) i Michał Cąpała (RMF FM Heg Koła Warszawa.pl). Tuż za podium Open uplasował się Jacek Rządca (Trezado), wygrywając w kat. Masters I.

Panie z Elity i Ladies (damski odpowiednik mastersów) wystartowały w tym samym czasie, co Panowie z Masters II, Masters III i Masters IV. Czołowe miejsca wśród przedstawicielek słabszej (ponoć) płci wywalczyły Marta Bazańska (RafBike.pl Sklep Rowerowy) w Elicie i Ula Luboińska (Trezado) w Ladies.

Wygrana w Masters II należała do Daniela Pepli (Trezado). W Masters III zwyciężył Jarosław Mitas, a w Masters IV wygrał Krzysztof Mrożewski, reprezentujący zespół MyBike.pl.

Wyniki dostępne są na stronie ProTimer.pl.

Więcej o zawodach poczytacie na www.malaligaxc.pl. Kolejny wyścig odbędzie się 19 maja w Lasku.

Autorami zamieszczonych zdjęć są Edyta Lesiak i Zbyszek Kowalski, związani z Małą Ligą od samego początku.