Dobiega końca pierwszy sezon istnienia cyklu Mała Liga XC. Szósta z siedmiu tegorocznych edycji odbędzie się w niedzielę 10 września na otwockiej górze Meran. To jedna z najpiękniejszych i najtrudniejsza trasa w kalendarzu tego cyklu. W sosnowym lesie organizatorzy wytyczyli 3,5-kilometrową rundę o sumie przewyższeń równej 70 metrów.

Początkowo zawody w Otwocku miały być organizowane wspólnie z Warszawskim Klubem Kolarskim i należeć do cyklu Pucharu Mazowsza MTB, tak samo, jak majowa edycja Małej Ligi XC w Wiązownie, w ramach której rozegrano też trzeci etap PM MTB 2017. Ostatecznie jednak WKK i Stowarzyszenie Mała Liga XC postanowiły rozdzielić się i zorganizować w drugi weekend września dwie imprezy: w sobotę 9 września WKK szykuje na trasie Mistrzostw Polski MTB XCO 2017 zawody z cyklu Pucharu Mazowsza MTB, a w niedzielę organizatorzy Małej Ligi XC zapraszają na kapitalną, autorską trasę do Otwocka.

fot. Edyta Lesiak

Równy rok temu na Meranie odbyła się druga i ostatnia impreza Małej Ligi XC 2016, która dzięki znakomitemu przyjęciu zarówno ze strony uczestników, jak i kibiców przerodziła się w 2017 roku w regularny cykl zawodów cross country. Ekipa organizatorów pod wodzą Ewy i Maćka Mycielskich oraz Wojtka Wołoszczuka przez cały czas trzyma mocne tempo: trasy są ciekawe i wymagające, atmosfera iście rodzinna, a kwestie techniczne i organizacyjne dopięte są na ostatni guzik. Nie są to czcze pochwały, lecz podsumowanie opinii powtarzających się w komentarzach uczestników.

Runda wyścigu została nieco zmieniona względem zeszłorocznej – na trasie pojawi się kilka zmian, mających na celu uczynienie jej jeszcze atrakcyjniejszą. Podstawą otwockiej rundy są piękne ścieżki usiane sosnowymi szyszkami i korzeniami, prowadzące co chwila w górę i w dół. Interwałowy przebieg trasy będzie wyzwaniem dla zawodników na każdym poziomie przygotowania. Na trasie można też spodziewać się dobudowanej hopki na jednym z dłuższych zjazdów, która była elementem wiosennego wyścigu na Meranie. Z pewnością nie będzie to jedyne urozmaicenie i tak już ciekawego z natury ukształtowania terenu.

fot. Zbigniew Kowalski

Zawody odbędą się 10 września na otwockiej górze Meran. Miejsca do parkowania aut można będzie znaleźć przy ulicy Reymonta, u zbiegu z Narutowicza. W cyklu w osobnej klasyfikacji Mała Liga XC Kids walczą na specjalnie dla nich przygotowanych trasach najmłodsi adepci kolarstwa.

Na niedzielę 3 września zaplanowano oficjalny objazd trasy. Szczegóły dotyczące objazdu i samego wyścigu znajdziecie w najbliższych dniach na stronach internetowych cyklu.

malaligaxc.pl