W sobotę 19 maja w miejscowości Lasek (powiat otwocki) rozegrano czwarty z dziewięciu etapów cyklu Mała Liga XC 2018. Na interwałowej trasie scigała się ponad setka zawodników w każdym wieku. Czekała na nich około 3-kilometrowa, mocno interwalowa runda.

Podotwocki Lasek był  jedną z nowości na tegorocznej mapie Małej Ligi XC. Organizatorzy na miejsce zmagań wybrali ukryte w lesie miejsce, które oferowało zarówno wygodne umiejscowienie miasteczka zawodów, jak i bardzo ciekawą trasę.

Runda prowadziła co chwilę to pod górę, to w dół. Liczne podjazdy prowadziły po krętych ścieżkach wśród mchu i igliwia. Pod kołami nawierzchnia była dość zwięzła, ale przeplatana krótkimi odcinkami piachu i korzeniami. Dziesiątki zakrętów na 3-kilometrowym okrążeniu wymagały dobrej techniki jazdy, aby utrzymać się w czołówce.

W łączonym wyścigu mężczyzn z kategorii Junior, Elita i Masters I od samego początku na prowadzenie wyszedł Mateusz Rejch (T-Bike), który przez sześć okrążeń wypracował 1 minutę i 41 sekund przewagi nad goniącym go Michałem Cąpałą (RMF FM Heg Koła Warszawa.pl). Trzeci był Łukasz Gukiewicz (Absolute Bikes Team), zwycięzca w kategorii Masters I. Najlepszym w kat. Junior był Miłosz Ośko (Warszawski Klub Kolarski), który uplasował się na czwartej pozycji Open.

Pełnoletnie Panie rywalizowały w dwóch kategoriach: Elicie oraz Ladies, bedącej odpowiednikiem Mastersów. Najwyższe noty osiągnęły Marta Bazańska (Rafbike.pl Sklep Rowerowy), i Justyna Tarnowska (Go Sport AK Sped Team), która na metę łączonego wyścigu dotarła 14 sekund za Bazańską.

W klasyfikacji Masters II wygał Adam Ostrowski (Adiostry Team), w Masters III – Piotr Dziedzic (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team), w masters IV – Sławomir Wysocki (Patnet Team). Najszybsi w kategorii Młodzik / Młodziczka byli Marianna Żylik i Kacper Głogowski, zawodnicy WKK. W rozegranych na początku dnia wyścigach dzieci triumfowali również zawodnicy Warszawskiego Klubu Kolarskiego: Jan Michalczyk i Hanna Mazurkiewicz w kategorii C2 oraz Michał Struzik i Maria Ambrożkiewicz w C1.

Kolejny start w Małej Lidze XC już 9 czerwca w Wólce Mlądzkiej.

Autorem zdjęć jest Zbyszek Kowalski.

malaligaxc.pl