Cykl wyścigów cross country Mała Liga XC w minioną niedzielę zakończył swój debiutancki sezon 2017. Zawody odbyły się w Celestynowie, ze startem w nowoczesnym Centrum Edukacji Leśnej. Zwycięzcy etapowi w Elicie – Zofia Czyż (IBOX Mała Liga Cycling Team) i Błażej Jakóbowski (WGR Team) triumfowali również w klasyfikacji generalnej cyklu w swoich kategoriach wiekowych.

fot. Zbyszek Kowalski

fot. Zbyszek Kowalski

Mała Liga XC przez cały sezon cieszyła się dobrą pogodą w dniu startu i nie inaczej było tym razem: temperatura przekroczyła 15 stopni Celsjusza, a niebo, choć pochmurne, nie zmoczyło kolarzy deszczem. Niespełna trzykilometrowa runda wyścigu nasycona była krętymi, wąskimi ścieżkami biegnącymi po leśnych pagórkach, a pod kołami były na zmianę twarde dukty, usiane igliwiem ścieżki, fragmenty piaszczyste i porośnięte mchem, korzenie, a nawet przejazd przez niewielkie rozlewisko, które nie wszystkim udało się pokonać suchą stopą. Co chwila zmieniająca kierunek i nachylenie trasa miała sumę przewyższeń 60 metrów.

fot. Zbyszek Kowalski

Krysia Żyżyńska-Galeńska | fot. Zbyszek Kowalski

Dopisała nie tylko pogoda, ale również frekwencja; na starcie wszystkich wyścigów stanęło ponad sto osób. Zgodnie z regulaminem start odbył się w czterech grupach. Zaczęły dzieci, rywalizujące w dwóch kategoriach wiekowych w specjalnej klasyfikacji Mała Liga XC Kids. Najlepsi okazali się być tego dnia Filip Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team) i Julia Gajewska (AMP Victoria Radzymin) w kategorii CD2 oraz Michał Struzik i Maria Ambrożkiewicz z Warszawskiego Klubu Kolarskiego w CD1.

Kolejno wystartowali Młodzicy, wśród których triumfowali Mateusz Gwiazda (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team) i Marianna Żylik (Warszawski Klub Kolarski). Do końca pozostały jeszcze dwa wyścigi starszych grup wiekowych: Juniorzy młodsi, kobiety i Mastersi II, III i IV oraz Elita mężczyzn i Masters I.

Wyścig trzeci najszybciej pokonała trójka Panów z kat. Masters II; pierwszy był Piotr Małek (KK Cyklon Warszawa), a za nim Bartosz Struzik (ProCycling) i Michał Dobrzyński (niezrzeszony). Czwarty Open był Jarosław Mitas (Klinika Rowerów), który jednocześnie wygrał w kategorii Masters III. Najszybszy w kategorii Junior młodszy był Patryk Rzepecki (Warszawski Klub Kolarski), a w Masters IV prowadził Sławomir Wysocki (Patnet Team). Jako pierwsza w gronie Pań finiszowała Zofia Czyż (IBOX Mała Liga Cycling Team), wyprzedzając Krystynę Żyżyńską-Galeńską (MyBike.pl) i Justynę Małek (KK Cyklon Warszawa).

Wyścig Masters I i Elity mężczyzn zdominowali ci pierwsi – w pierwszej dziesiątce Open znalazł się tylko jeden zawodnik z Elity, Błażej Jakóbowski (WGR Team), który zwyciężył w swojej grupie wiekowej. Przed Jakóbowskim na metę wjechało trzech Mastersów I, którzy zajęli podium w kolejności: Adrian Jusiński (TRW MTB Racing – zwycięzca), Piotr Truszczyński (Komobike Scott Team) i Michał Kostrzewa (PRB Kombud).

Do udanej atmosfery zawodów przyczynili się zarówno zawodnicy i kibice, jak i szerokie grono partnerów Małej Ligi XC. Na linii mety każdego etapu do dyspozycji kolarzy były napoje i smaczny, ciepły posiłek, serwowany przez restaurację Grill & Bar Rusztowanie. Tuż obok serwisowym wsparciem służyli fachowcy z Auto Kowalczyk – Rowery, a o bezpieczeństwo uczestników dbali ratownicy medyczni z firmy Fantom. Pomiarem czasu przez cały sezon zajmowała się załoga ProTimer; przez cały rok z Małą Ligą XC byli również: producent wody Jurajska, Goody, IBOX, 4SL For Sport Lab, Fitness Club Imperium, FMS Collection i Trezado. Zawody w Celestynowie nie odbyłyby się bez wsparcia ze strony Nadleśnictwa Celestynów, które nie tylko udostępniło organizatorom teren do ścigania, ale także otworzyło nieodpłatnie podwoje Centrum Edukacji Leśnej dla każdego uczestnika zawodów.

Sezon wyścigów cross country spod znaku Małej Ligi XC dobiegł końca, ale ekipa pod wodzą Maćka i Ewy Mycielskich oraz Wojtka Wołoszczuka nie żegna się jeszcze z kolarzami – na późną jesień i zimę Stowarzyszenie Mała Liga XC zaprasza na cykl wyścigów przełajowych. Szczegóły pojawią się już wkrótce na malaligaxc.pl.

Autorem wszystkich zdjęć jest Zbyszek Kowalski.

__

Wyniki:

Ladies (kobiety 1987 i starsze)

 1. CZYŻ Zofia (IBOX MAŁA LIGA CYCLING TEAM) 44:04
 2. ŻYŻYŃSKA-GALEŃSKA Krystyna (MyBike.pl) +4 s
 3. MAŁEK Justyna (KK CYKLON WARSZAWA) +57 s

Młodziczka

 1. ŻYLIK Marianna (Warszawski Klub Kolarski) 25:13
 2. PRASZCZAŁEK Katarzyna (DYNAMIK-ALGORYTM) +1:01
 3. WIERZBICKA Łucja (niezrzeszona) +6:47

Elita mężczyzn

 1. JAKÓBOWSKI Błażej (WGR Team) 54:37
 2. JAWNIK Mariusz (TS Meran) +6:41
 3. OLBRYŚ Jacek (GO Sport AK-Sped Team) +6:54

Masters I

 1. JUSIŃSKI Adrian (TRW MTB Racing)   52:38
 2. TRUSZCZYŃSKI Piotr (KOMOBIKE Scott Team ) +23 s
 3. KOSTRZEWA Michał (PRB Kombud) +1:08

Masters II

 1. MAŁEK Piotr (KK CYKLON WARSZAWA)  37:27
 2. STRUZIK Bartosz (ProCycling) +43 s
 3. DOBRZYŃSKI Michał (niezrzeszony) +2:27

Masters III

 1. MITAS Jarosław (Klinika Rowerów)  40:24
 2. STĘKIEL Jerzy (Goggle Pro Active Eywear) +4 s
 3. KĄKOL Sławomir (TIMBUDTEAM) +32 s

Masters IV

 1. WYSOCKI Sławomir (PATNET Team) 42:13
 2. WITKOWSKI Andrzej (Super Drob Bike Team) +2:21
 3. JEZIORSKI Krzysztof (SMCT) +3:40

Junior młodszy

 1. RZEPECKI Patryk (Warszawski Klub Kolarski) 40:57
 2. TRUBISZ Mateusz (Warszawski Klub Kolarski) +2:32
 3. DUDMAN Mateusz (Warszawski Klub Kolarski) +2:59

Młodzik

 1. GWIAZDA Mateusz (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team) 20:55
 2. SZYSZKO Mateusz (Warszawski Klub Kolarski) +21 s
 3. AMBROŻKIEWICZ Jan (Warszawski Klub Kolarski) +22 s