W sobotę 8 września w Otwocku odbył się ósmy, przedostatni w tym roku wyścig z serii Mała Liga XC. Otwock to ważna lokalizacja dla organizatorów – to tu wszystko się zaczęło. Maciek, Ewa i Wojtek zorganizowali pierwszy wyścig na otwockim Meranie w 2016 roku, nazywając go żartobliwie „Ustawką o złote kalesony”. Niepowtarzalne trofeum na stałe zostało symbolem ścigania na górze Meran, gdzie w miniony weekend zostało rozdane po raz piąty w historii MLXC.

Wyścigowi tradycyjnie towarzyszyła znakomita atmosfera, o którą dbała z powodzeniem cała ekipa Małej Ligi XC. Dzięki sprawnej obsłudze wyścigu wszystko odbyło się zgodnie z planem. Dopisała też pogoda: dzień był ciepły i pogodny, a trasa (bardzo) sucha.

Zgodnie z regulaminem wyścigu podzieleni na kategorie wiekowe zawodnicy stanęli na starcie połączeni w cztery grupy; najpierw odbyły się starty dzieci i młodzieży, a następnie do rywalizacji przystąpili starsi zawodnicy i zawodniczki. Łącznie przez linię mety przejechało około 120 osób.

Zawody rozegrano na rundzie o długości około 3500 metrów. To bardzo malownicza, a przy tym dynamiczna i interwałowa trasa – niewiele było na niej miejsc, gdzie można było odpocząć. Krótkie, lecz częste i wymagające podjazdy dały przewyższenie rzędu 70 metrów. Korzenie, piach i kręte single to esencja trasy na Meranie.

Na starcie jako pierwsze stanęły dzieci w dwóch kategoriach wiekowych. Na linię mety niemal jednocześnie wjechali Stefan Mandes i Aleksander Struzik z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, zajmując jednocześnie dwie pierwsze lokaty w kategorii C2 (roczniki 2006-2007). Na trzecim miejscu kilka sekund później zameldował się Antoni Mrowiński, wygrywając jednocześnie w C2 (2008 i młodsi). Wśród dziewcząt najszybsze były Maria Ambrożkiewicz z WKK, wygrywając w kat. D1 i Weronika Skrzyńska (SK Logo Service Stryków), zwyciężczyni w kat. D2.

W drugim wyścigu ścigali się Młodzicy i Młodziczki. Wygrali Bartosz Węgrzynowski (Go Sport AK-Sped Team) i Małgorzata Głogowska (MSR Mrągowo). Zarówno zawodnicy z tych kategorii, jak i startujący wcześniej młodsi kolarze mieli do pokonania dwie rundy.

Trzeci start był licznie obstawiony: rywalizowali tu zawodnicy z kilku kategorii wiekowych. W kategorii Open wygrał Piotr Małek (IBOX Mała Liga Cycling Team), pokonując Daniela Peplę (Trezado) i Bartosza Struzika (Bike Concept). Cała trójka to reprezentanci kategorii Masters II. Kolejno na metę wjechało całe podium kat. Junior Młodszy: Mateusz Trubisz (Warszawski Klub Kolarski), Bartosz Samul (MSR Mrągowo) i Patryk Rzepecki (Warszawski Klub Kolarski). Bardzo dobry start odnotowała Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski), zwyciężczyni w Elicie kobiet.

W Masters III zwyciężył Jarosław Mitas (Klinika Rowerów), w Masters IV – Krzysztof Mrożewski (MyBike.pl). W kat. Ladies, będącej kobiecym odpowiednikiem mastersów, zwyciężyła Urszula Luboińska (Trezado).

Największa liczba zawodników stanęła do rywalizacji w ostatnim starcie, gdzie o punkty walczyli mężczyźni w kategoriach Elita, Masters I i Junior. Na podium Open stanęli zawodnicy Elity, w kolejności: Karol Ostaszewski (Warszawski Klub Kolarski), Arkadiusz Jusiński (Renault Team) i Mateusz Rejch (T-Bike). Na szóstej pozycji Open na metę wjechał Artur Mioduszewski (Trezado), wygrywając w Masters I. Zwycięskim Juniorem został Marcel Sobczyk (IFON KolarzKlub).

Zawody odbyły się przy nieustannym wsparciu partnerów, którzy są z Małą Ligą XC od samego początku.

Ostatni już w tym roku etap cyklu odbędzie się 7 października w Celestynowie. Rewelacyjna lokalizacja przy Centrum Edukacji Leśnej będzie gospodarzem finału już drugi raz z rzędu.

Autorami użytych w relacji zdjęć są Edyta Lesiak i Zbigniew Kowalski.