Miernik mocy od Shimano
Liczba ocen: 0
0.0

Mierniki mocy stają się coraz popularniejsze w szosowym peletonie. W rowerach MTB widuje się ich niewiele, na co wpływa m.in. charakterystyka pedałowania kolarza górskiego. Ze względu na często nierównomierny obrót (np. w górzystym terenie) maleje dokładność urządzenia, co dla profesjonalistów ma niebagatelne znaczenie.

miernik_mocy_shimano

Prototyp miernika Shimano (fot. Jay Prasuhn)

Redaktor Maciek zabiera się właśnie za testy Stages Power dedykowanego korbie XTR, tymczasem Shimano opracowało własny system pomiaru mocy. Moloch przeprowadza na razie własne testy w integracji z szosową grupą Dura-Ace. Prototyp został przyłapany w Hiszpanii, a zamocowano go w triathlonowym rowerze BMC. Rzucającą się w oczy rzeczą jest pokrywka baterii, odkręcana za pomocą… klucza TL-FC16 służącego do regulacji luzu w systemie Hollowtech II. Brawa za pomysłowość!

rower_triathlonowy_bmc

Rower Belga z prototypowym miernikiem (fot. Jay Prasuhn)

Sponsorowany przez Shimano tester, Belg Bart Aernout, zdradził się tylko z tym, że jedynych poprawek wymaga żywotność samej baterii. Mniej oszczędny w słowach okazał się z kolei Nick Legan z działu PR Shimano, który na prośbę o komentarz odpowiedział:

„Ani słowa o tym, co widzieliście”.

Cóż, wydaje się, iż będziemy musieli poczekać na kolejne newsy od samego producenta. Nam japoński system mocno przypomina koncepcję Pioneer‚a. Warto też dodać, że Shimano pracuje nad pomiarem mocy od dłuższego czasu, a zaczęto od badań nad środkiem suportu. Zaktualizowany niedawno patent zakłada, że czujniki znajdą się w obu ramionach korby. Zapowiada się niezwykły produkt.

miernik_mocy_pioneer

Fot. Pioneer