Nowatorskie koła 36T
Liczba ocen: 0
0.0

Słyszeliście o marce 3T specjalizującej się w węglowych komponentach z górnej półki? Mieliśmy okazję jeździć na jej produktach. Tymczasem w Australii dwójka inżynierów z branży lotniczej i sportów motorowych postanowiła pokazać projekt niezwykle innowacyjnych kół do roweru szosowego. Swą firmę raczej nieprzypadkowo nazwali… 36T.

tylna_piasta_36T

Innowacyjne połączenie szprych z piastą (fot.: 36t.com.au)

Każde z kół zapleciono na szesnastu carbonowych szprychach. Radykalność projektu polega na zupełnie nowym pomyśle umieszczenia ich w piastach. Otóż żadna ze szprych nie posiadaja klasycznej główki, ale… jest owinięta wokół kołnierza i ponownie wraca do otworu w obręczy. Projektanci twierdzą, iż takie rozwiązanie pomoże zniwelować obciążenia, które występują w tym miejscu w klasycznych rozwiązaniach. Cóż, trudno odmówić słuszności tej koncepcji przynajmniej w teorii.

Tak niestandardowe rozwiązanie zasługuje na równie przemyślane piasty. Także pod tym względem konstruktorzy postarali się dołożyć swoje „3 grosze”. Tylna będzie początkowo oferowana tylko w wersji pod 11-sto rzędowe kasety Shimano, za to z tytanowym bębenkiem. Prawdziwie carski przepych, nieczęsto już dziś spotykany.

piasta_tylna_36T

A to już wersja produkcyjna (fot.: 36t.com.au)

System zapadkowy pozwoli na 48 „kliknięć” podczas pełnego obrotu. To więcej niż w DT Swiss (36), ale mniej niż u Chris King’a (72). Niestety zastosowano „zwykłe” zapadki, za to elementem sprężynującym będzie również włókno!

tytanowy_bebenek_36T

System zapadek tytanowego bębenka (fot.: 36t.com.au)

Oba koła mają korzystać z hybrydowych łożysk (ceramiczne kulki i stalowe bieżnie), które będą pracowały w dedykowanym oleju. Obręcze także wykonano z włókna, a ich wysokość będzie wynosiła 35 mm. Zdecydowano się na szerokość wewnętrzną 25 mm, dzięki czemu zapewnią dobrą przyczepność dla opon.

carbonowa_obrecz_36T

Profil węglowej obręczy (fot.: 36t.com.au)

Masa kompletu ma wynieść mniej niż kilogram, a sprzedaż rozpocznie się już za kilka miesięcy. Trzymamy kciuki!

carbonowe_kolo_36T

fot.: 36t.com.au