Nowy suport Enduro
0Wynik ogólny
Liczba ocen: 0
0.0

W dobie powszechnego szukania oszczędności wielu producentów ram rowerowych wyposaża je w mufy suportowe Press Fit. Bez względu na to, co mówią marketingowe prospekty nie dzieje się tak dlatego, aby nam ułatwić życie. Powód jest trywialny: wykonanie gwintu jest po prostu droższe. Znacznie częstszą, niż w przypadku klasycznych rozwiązań, przypadłością wciskanych misek jest trzeszczenie. Znany producent łożysk (i nie tylko), Enduro, postanowił uporać się z tym problemem.

suport_enduro_torq_tite

Fot. Enduro

Na sezon 2015 przedstawiono pakiet pod nazwą TorqTite. Choć dalej jest to wciskany za pomocą dedykowanych pras system Press Fit, do instalacji suportu Enduro potrzebne są specjalne klucze do przykręcania go. Jak to możliwe? Magia pomysłu tkwi w gwincie, znajdującym się w aluminiowym łączniku między miskami. Podczas przykręcania centruje on suport, jednocześnie wprasowując go na swoje miejsce.

enduro_torqtite

Grafika: Enduro

Dzięki dodatkowemu gwintowanemu połączeniu środek suportu siedzi w ramie dużo ciaśniej i pewniej, niż dotąd. Wg producenta to znacznie lepsze rozwiązanie od łączenia misek plastikowym insertem. TorqTite będzie oferowany w systemie PF30 (np. Truvativ), PF86/92 (Shimano) oraz BB386EVO (FSA). Za pomocą specjalnych adapterów będzie można używać ram PF30 i 24 milimetrowych osi w standardzie Shimano.

suport_enduro_torqtite

Grafika: Enduro

Nabywca będzie mógł wybierać pomiędzy standardowymi, stalowymi łożyskami, a hybrydowym odpowiednikiem z ceramicznymi kulkami. Realna masa waha się między 108 i 152 gramami w zależności od wybranego standardu. Dedykowane klucze (ok. 150 zł) wymagane są do wersji PF30 i BB386EVO. Miski w systemie PF86/92 przykręcimy standardowymi narzędziami. Ceny suportów nie zostały jeszcze ustalone.

klucz_enduro_torqtite

Fot. Enduro