Naprawiasz rowery? Możesz zdobyć państwowy certyfikat i zająć się tym zawodowo

Specjaliści od napraw i renowacji jednośladów mogą teraz formalnie potwierdzić swoje umiejętności. Jeśli potrafisz naprawiać rowery, możesz otrzymać państwowy certyfikat – nieważne, jak pozyskałeś swoje kwalifikacje. Dzięki temu Twoja pasja może stać się także dodatkowym źródłem dochodu.

Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) włączono kwalifikację „Naprawa, konserwacja i modernizacja rowerów”. Co to oznacza? Niedługo każdy, kto potrafi serwisować i konserwować rowery, a do tej pory nie miał na to formalnego dowodu, będzie mógł podejść do egzaminu i uzyskać odpowiedni certyfikat.

Eksperci ZSK wskazują, że każda „złota rączka”, która potrafi ocenić stan sprzętu, stwierdzić, jakie części są niesprawne, a następnie przeprowadzić naprawy – po egzaminie będzie mogła pochwalić się państwowym certyfikatem z numerem PRK, czyli Polskiej Ramy Kwalifikacji. Oznacza to, że umiejętności będzie można łatwo porównać z analogicznymi w innych krajach. Co jeszcze powinien potrafić certyfikowany specjalista od naprawy rowerów? W opisie kwalifikacji znajdziemy także dokonywanie okresowych przeglądów i dobór oraz montowanie części zamiennych.

Zaletą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest to, że umożliwia on przekształcenie hobby w kompetencje zawodowe, czyli źródło dochodu – także dodatkowe. W przypadku renowacji rowerów, certyfikat może być doskonałym rozwiązaniem dla studentów, dla których praca w serwisie rowerowym to sposób na „dorobienie” w niepełnym wymiarze godzin. Ale jak udowodnić swoje umiejętności? Odpowiedzią jest ZSK!

Posiadacz certyfikatu „Naprawa konserwacja i modernizacja rowerów” staje się w branży serwisantów rowerowych bardziej konkurencyjny i może potwierdzić swój profesjonalizm. Profity dla niego są więc oczywiste – mówi Grzegorz Maryniec, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych. Musimy jednak pamiętać, że z tej kwalifikacji skorzystają także klienci usług serwisowych, którzy będą pewni, że ich jednoślady będzie naprawiał fachowiecdodaje.

Polski konsument jest coraz bardziej świadomy swoich wyborów, nie tylko w obrębie samych zakupów sprzętu rowerowego, ale także podczas wyboru odpowiedniego specjalisty do naprawy roweru. O tym, jaką decyzję podejmie klient, decyduje wiarygodność i – ostatecznie – satysfakcja z otrzymanej usługi. Jeśli pracownik lub właściciel warsztatu posiada certyfikat, możemy być pewni, że jakość naprawy będzie najwyższa.