Sezon na Enduro!
Liczba ocen: 3
6.6

Śniegi powoli topnieją, mleczko w oponach zaschło, a szlaki czekają na przetarcie. Wszystko jasno wskazuje na to, że zbliża się wiosna. Endurowa część Redakcji przebiera nogami (!), aby ruszyć w teren.
Wielbiciele szerokich opon! Jesteście ciekawi, co będziemy dla Was testować w tym sezonie?

SR Suntour Auron A.D. 2015. Ciekawy amortyzator, za który zapłacimy śmiesznie małe pieniądze. Tak przynajmniej wygląda to na papierze, bo w praktyce wciąż szukam przyczyny dlaczego cały czas działa tępawo i skokowo w ugięciu. Jeśli uda mi się wygrać z tą przypadłością, na pewno opublikuję test. Auron wygląda naprawdę zacnie, ma spore możliwości tuningowe – ale żeby się za to zabierać, trzeba, hmmm, najpierw doprowadzić go do stanu w jakim powinien opuścić fabrykę. Niestety jeżeli chodzi o amortyzatory przednie, to od jakiegoś czasu prześladuje mnie pech…

Sztyca regulowana Gianta na rok 2016. Mroczny przedmiot pożądania wielu osób stowarzyszonych z Redakcją. Poprawiona konstrukcja jarzma siodła, (podobno) lekko zmodyfikowana manetka oraz większy wybór ugięcia (dochodzą opcje 125 oraz 150 mm). Bardzo wysokie oceny w prasie zagranicznej – na równi z Reverbem, a Giant zdecydowanie wygrywa ceną. Konkurencja nie wyprodukowała do tej pory nic równie udanego i bezawaryjnego. Minusem jest tylko jedna średnica: 30.9, ale przecież w kraju nad Vistulą zawsze ktoś dorobi przejściówki na 31.6 😉 Niestety, pierwszy opis za około półtora miesiąca, bo ich transport do kraju się opóźnia :-/

sztyca Giant

Kokpit: mostek Dartmoor Trail oraz kiera Giant Contact SL. Będzie o czym pisać, ponieważ do sprawnego działania mostka była konieczna interwencja tokarza. Oczywiście wszystkie pozostałe napotkane przeze mnie egzemplarze były wykonane wzorowo 😉 Kierownica to nieskomplikowany kawałek rurki ale masa, wykonanie oraz cena są na tyle dobre, że warto popełnić parę zdań.

kierownica giant contact sl

Klocki hamulcowe. W moim zestawie spowalniaczy zamiast oryginalnych okładzin Shimano z radiatorami rozgościły się metaliczne klocki Nexelo oraz Giant w mieszance… no właśnie. Sam producent na opakowaniu, a nawet na stronie www (nieważne czy to Polska, czy U.S.A.) nie podaje, czy półmetaliczne, czy metaliczne! Takie zagadki postara się dla Was rozwiązać nasze Biuro Śledcze 😉

okładziny shimano

Rękawiczki: Specialized Enduro oraz Giant Realm. Pierwsze czas swej świetności mają za sobą, ale jeszcze nie chcą trafić do kosza. Miałem mieszane uczucia w okresie kiedy je użytkowałem, ale ostatecznie rozrachunek wychodzi na plus. Drugi model natomiast leży mi od samego początku; oby nie okazało się, że będzie musiał przedwcześnie zakończyć żywot.

rękawiczki giant

Koszulka z kolekcji Gianta o luźnym kroju enduro. Moje serce podbiła stonowaną kolorystyką chowając się w cieniu krzykliwego towarzystwa. W końcu nie każdy chce się wyróżniać. Luźna, przewiewna, ale czy trwała? Tego dowiecie się już za jakiś czas.

giant trance

Co więcej? Postaram się napisać o konwersjach napędu, o zawieszeniu, pedałach, nieco o odzieży ale także o tym, dlaczego warto kupować tytanowe śrubki 😉 A jakie zmiany Wy planujecie na 2016 rok?

Zdjęcia: Andrzej Wysocki, Daniel Grzesik, Giant.