SRAM X01 Eagle
Liczba ocen: 5
7.1

Całkiem niedawno w jednym z artykułów napisaliśmy, że jeśli spojrzeć na kierunek rozwoju kaset MTB, to wkrótce zębatki 52T przestaną być zarezerwowane dla szosowych korb. Życie, a raczej producenci, zweryfikowali te przypuszczenia znacznie szybciej niż się spodziewaliśmy. Już dziś możemy podzielić się z Wami elektryzującym newsem prosto z fabryki SRAM.

Otóż Amerykanie w marcu bieżącego roku (tuż po festiwalu Sea Otter Classic) zamierzają wypuścić zupełnie nową grupę nazwaną SRAM X01 Eagle. Na razie zdjęcia i szczegółowe dane poszczególnych komponentów objęte są embargo, ale jak zawsze pojawiły się przecieki do sieci. Tym razem na pewnym hiszpańskim forum. Co wiemy na chwilę obecną?

Eagle będzie produkowany w czarno-czerwonych barwach, a kaseta (najciekawszy naszym zdaniem produkt) otrzyma stopniowanie, uwaga, 10-50T/500% (sic!). Bębenek piasty ponoć zostanie taki jak dotąd, czyli w systemie XD. Do tego otrzymamy nową manetkę i przerzutkę oraz korbę. Czy zyska przeprojektowany profil zębów?

Korzystanie z koronki 50T przy wykorzystaniu dostępnej 30T (w sprzedaży pojawią się także wersje 32, 34, 36 i 38T) spowoduje bowiem zmniejszenie punktu podparcia na zębatce z przodu. Reszta na chwilę obecną jest tylko gdybaniem – poczekajmy więc na dalsze informacje. Naturalnie powstaje jednak pytanie, jaki będzie ruch największego konkurenta SRAM – firmy Shimano. Już się boimy 😉