Trzy Wieże XC: Wieża Baresela, 24 maja
0Wynik ogólny
Liczba ocen: 0
0.0

Organizatorzy cyklu Trzy Wieże XC zapraszają do Szczecina na drugą edycję wyścigu. Kolarzom przyjdzie tym razem ścigać się w malowniczej okolicy Jeziora Szmaragdowego, które powstało w miejscu dawnej kopalni kredy. Założone w XIII wieku wyrobisko zostało zalane wodą w okresie międzywojennym, a jego nazwa dokładnie oddaje kolor wody. Widokową Wieżę Baresela wzniesiono z czerwonej cegły na początku XX wieku na Skórczej Górze. Ta 32-metrowa konstrukcja została wykorzystana podczas drugiej wojny światowej do celów militarnych, w 1945 roku wycofujący się Niemcy wysadzili ją w powietrze. Dziś na polanie widokowej znajdziemy już tylko jej nikłe fundamenty.

Trzy Wieże XC, fot. Jerzy Tatoń

Most na trasie wyścigu. Fot: Jerzy Tatoń.

Puszcza Bukowa, przez której obszar poprowadzono trasę, jest magicznym miejscem. Piękne, oligotroficzne jezioro otoczone jest poniemieckimi ruinami, bunkrami z kilometrami korytarzy, tajemniczymi tunelami, mostami i innymi postindustrialnymi obiektami. Z obecnych przy trasie tarasów widokowych na wysokości ponad 130 m. n.p.m. rozpościera się wspaniały widok na całe miasto i rzekę.

Mapa trasy Trzy Wieże XC: Wieża Baresela.

Mapa trasy Trzy Wieże XC: Wieża Baresela.

Sama trasa jest pagórkowata, ciekawa i wymagająca kondycyjnie, choć raczej łatwa technicznie. Poprowadzono ją w kierunku odwrotnym, niż w ubiegłym roku, co pozwoliło obniżyć jej poziom trudności. Start będzie miał miejsce nad jeziorem, skąd zawodnicy ruszą betonowym podjazdem, przekroczą mostek i skierują się na najtrudniejszy podjazd okrążenia, biegnący wzdłuż zbiornika wodnego. Pod Skórczą Górę na trasie każdego okrążenia wspinać się będziemy dwa razy, atakując ją różnymi drogami. Długość trasy wynosi 3,24 km.

Nauczeni doświadczeniami z lat ubiegłych, zawodnicy mogą liczyć na dobrze oznakowaną trasę, w tym roku jeszcze bardziej obfitującą w walory widokowe. Na mecie jak zawsze czekać na każdego będzie ciepły posiłek. Dla pierwszych 80 osób, które potwierdzą start w drugiej edycji cyklu, organizator zapewnia upominek w postaci pary kolarskich skarpet. Na uczestników czekają również wartościowe nagrody od sponsorów.

Trzy Wieże XC wyróżniono Mecenatem Miasta Szczecin.

Terminy wyścigów:

24 maja – Wieża Baresela

19 lipca – Wieża Bismarcka

6 września – Wieża Quistorpa

Trzy Wieże XC: Wieża Baresela - profil trasy.

Trzy Wieże XC: Wieża Baresela – profil trasy.