Zapraszamy Cię do udziału w siódmej odsłonie naszego quizu. Dziś pytamy trochę z innej beczki. 😉
Powodzenia!

1. Dwa dni temu, 16 grudnia oficjalnie potwierdzono krążące od dawna spekulacje, że jeden z najbardziej wszechstronnych zawodników dzisiejszej sceny grawitacyjnej w sezonie 2016 zmieni barwy teamowe.

Jared Graves, bo o nim mowa, przez 12 lat reprezentował zespół amerykańskiej marki Yeti. Ścigał się przede wszystkim w four crossie (trzy razy wygrał Kryształową Kulę Pucharu Świata), którego jest największą legendą. W 2013 roku przystąpił do rywalizacji w coraz popularniejszym enduro.

Z którą firmą zawarł nowy kontrakt?

 
 
 
 

2. Wyścig Pokoju rozgrywany był w latach 1948-2006. Jak (prawie) wszyscy wiedzą, jego pierwszym polskim triumfatorem był Stanisław Królak (1956), o którym plotkowano, jakoby na trasie dla kurażu atakował pompką radzieckich zawodników.

Ten etapowy wyścig miał na przestrzeni lat zmienną liczbę odcinków i różnie wytyczoną trasę, a co za tym idzie także odmienną długość. Było też jednak coś, co było dla Wyścigu Pokoju stałe – miesiąc, w którym był rozgrywany.

O który miesiąc chodzi?

 
 
 
 

3. Kultowa dla wielu firma Campagnolo powstała na początku lat 30. X wieku we włoskim mieście Vicenza. W swojej ponad osiemdziesięcioletniej historii właściciele marki zaprezentowali wiele nowatorskich pomysłów, niektóre z nich zostały upowszechnione.

Założycielem firmy był Tullio Campagnolo, włoski zawodnik, który rozpoczął karierę kolarską w 1922 roku.

W roku 1930 Tullio opatentował swój pierwszy wynalazek, który szybko zyskał ogromną popularność w przemyśle.

Trzy lata później nowootwarta firma Campagnolo rozpoczęła sprzedaż komponentu bazującego na opatentowanym rozwiązaniu. Tym komponentem była:

 
 
 
 

4. Anne Caroline Chausson, francuska zawodniczka związana dziś z marką Ibis, zakończyła swoją zawodową karierę kilka lat temu. Jest to jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii kolarstwa górskiego.

W swojej karierze zajmowała się różnymi odmianami kolarstwa. Do tej, w której odnosiła pierwsze sukcesy, wróciła po długim rozbracie w 2008 roku, zdobywając mistrzostwo świata i złoty medal olimpijski.

O jakiej dyscyplinie mowa?

 
 
 
 

5. Maniacy „odchudzania roweru” dążą do eliminacji każdego zbędnego grama masy roweru. Oszczędzić na wadze można na każdej części, również na elementach napędu.

Jedna z marek szczyci się posiadaniem w swej ofercie najlżejszych łańcuchów rowerowch, do produkcji których użyto elementów tytanowych.

Tą firmą jest:

 
 
 
 

6. Rachel, Dan i Gee Athertonowie to prawdopodobnie najpopularniejsze „rowerowe” rodzeństwo.

Od początku trzymali się w jednym zespole – w 2006 roku był to Team Animal – Giant, w kolejnym sezonie nawiązali współpracę z Max’em Commencal’em, którego rowery towarzyszyły rodzeństwu do końca roku 2011. Lata 2012-2015 grawitacyjne trio spędziło pod skrzydłami amerykańskiej legendy, firmy GT Bicycles.

Jesienią tego roku Brytyjczycy ogłosili zmianę głównego sponsora.

Z którym producentem rozpoczynają właśnie współpracę?

 
 
 
 

7. Szwajcarski kolarz Christoph Sauser znany jest przede wszystkim z imponujących sukcesów w maratonie rowerowym i cross country. Kolarską karierę rozpoczął jednak w innej dyscyplinie.

Był(a) to:

 
 
 
 

8. New World Disorder to seria filmów znana chyba wszystkim rowerowym zapaleńcom. Ostatnią – dziesiątą część serii wydano jesienią 2009 roku.

W którym roku miała miejsce premiera pierwszego filmu NWD – tego, w którym pokazano kultowy skok Josha Bendera?

 
 
 
 

9. Marka Avid, będąca dziś w posiadaniu amerykańskiego giganta SRAM, zaczęła swą działalność w roku 1991.

Na rynek weszli nowatorskim rozwiązaniem, które… można jeszcze czasem znaleźć na portalach aukcyjnych.

Który to był produkt?

 
 
 
 

10. Międzynarodowa Unia Kolarska – UCI – reguluje rozmaite kwestie dotyczące zawodowego kolarstwa. Jeśli zajrzymy do jej obszernego kodeksu, dowiemy się, że każda z kolarskich dyscyplin ma wyraźnie określone reguły dotyczące m.in. przebiegu rywalizacji czy kwestii sprzętowych.

Punkt 4.2.001 regulaminu UCI określa parametry wyścigu cross country w formacie olimpijskim dla kobiet i mężczyzn. Według tego zapisu długość jednego okrążenia wyścigu XCO klasy I (czyli m.in. mistrzostw świata) musi zawierać się w przedziale 4 – 6 km.

A jaki jest przewidziany czas trwania wyścigu zawodniczek i zawodników Elity?

 
 
 
 

Question 1 of 10