Zapraszamy Cię do udziału w ósmej odsłonie naszej zabawy 😉
Powodzenia!

1. Dzisiejszy quiz zaczynamy od przeniesienia się kilkanaście lat wstecz i tam już zostaniemy, gdyż będziemy obracać się w klimatach mniej lub bardziej retro. Ówczesny rynek rowerowy w wielu aspektach był świeżo ustandaryzowany, a w rowerach zapalonych „sprzętowców” można było spotkać najrozmaitsze patenty na jego usprawnienie. Większość łączyła wspólna cecha: były do kitu, ale część z nich rzeczywiście robiła to, do czego została stworzona. Produkt widoczny na zdjęciu służył do poprawy pracy tylnej przerzutki i nazywał się:

 
 
 
 

2. rower bushidoW 1987 roku (!) powstał, uznawany za pierwszy, rower MTB z pełną amortyzacją. Bushido, bo o nim mowa posiadał m.in. hamulce tarczowe oraz 2-rzędową korbę z owalnymi zębatkami. Skok amortyzatora wynosił w przybliżeniu:

 
 
 
 

3. Protoplastą jednego z najlżejszych, seryjnie produkowanych amortyzatorów świata (SID) był Rock Shox Judy SL. Charakterystyczny żółty kolor, tytanowe piwoty i śruby, użycie aluminium oraz niebotycznie wysoka cena sprawiały, że w czasie swojej świetności (1997 rok) był to jeden z najbardziej pożądanych amortyzatorów. Akronim SL oznaczał:

 
 
 
 

4. use s.u.b.Pozostajemy przy amortyzacji. Jednogoleniowy, pantografowy widelec S.U.B. miał za zadanie zapobiegać „nurkowaniu” podczas hamowania. Niskoseryjna produkcja, trudna dostępność i wysoka cena spowodowały, iż ten skądinąd ciekawy produkt dość szybko zniknął z oferty producenta. A była nim marka:

 
 
 
 

5. shimano yumeyaGdy na rynku królowała grupa Shimano XTR z serii M970, Shimano postanowiło wprowadzić do sprzedaży linię tuningowych komponentów o nazwie Yumeya (później także dla grupy Dura-Ace). Tytanowe śrubki, węglowy wózek do przerzutki czy tytanowe koronki kasety były nie tylko niebotycznie drogie, ale również zwracały na siebie uwagę złotym kolorem. Słowo Yumeya można tłumaczyć jako:

 
 
 
 

6. karpiel armageddonWidoczny na zdjęciu (fot. maxdamageda/pinkbike) jeden z najsłynniejszych rowerów DH minionych lat produkowany przez mieszkającego w U.S.A. Polaka – Jana Karpiela – mógł pochwalić się m.in. niebotycznym wówczas skokiem >300 mm. Model ten nazywał się:

 
 
 
 

7. zaplot koła warkoczykiW rowerach retro większość rzeczy była dziwna, także zaplot koła. Wiązanie szprych przedstawione na fotografii z języka angielskiego nosi nazwę:

 
 
 
 

8. kółka przerzutki11 zębowe kółeczka w przerzutkach tylnych zastąpiły poprzednie, liczące 10 zębów. Miało to miejsce po raz pierwszy w przerzutce Shimano XTR w roku:

 
 
 
 

9. korba ritchey wcsTom Ritchey swego czasu miał w swej ofercie mocno rozbudowaną grupę WCS dedykowaną MTB, do której przynależały m.in. piasty, czy charakterystyczna korba. Słynny producent nie był je wytwórcą, umieszczał tam tylko swoje logo. Ramiona produkowała dla niego firma:

 
 
 
 

10. gt xizangJeden z najsłynniejszych, wskrzeszonych niedawno tytanowych rowerów legendarnej marki GT nosił nazwę:

 
 
 
 

Question 1 of 10