Zapraszamy Cię do udziału w dziewiątej odsłonie naszej zabawy 😉
Powodzenia!

1. shimano silent clutchZaczynamy od ostatniej nowości Shimano, czyli systemu bębenka nazwanego Scylence. Na jałowym biegu będzie zupełnie bezgłośny, co przywodzi na myśl podobne rozwiązanie Japończyków sprzed lat. Nazywało się Silent Clutch, a jego zaletą był niewielki martwy ciąg oraz cicha praca. Zasada działania opierała się o:

 
 
 
 

2. Finish Line to znana i popularna również na polskim rynku marka zajmująca się głównie produkcją rowerowej chemii. Jej twórca – Henry Krause – pracował wcześniej dla dużej korporacji (Mobil). Wykorzystał swoje branżowej kontakty i wiedzę, dzięki czemu zaproponował kolarzom wyjątkowo interesujące produkty. Pierwszym z nich był pokazany w 1988 roku (!):

 
 
 
 

3. góry świętokrzyskieZdjęcie obok ukazuje bardzo lubiany przez nas region Polski pod względem szeroko rozumianej turystyki rowerowej. Znajdują się na nim jedne z najstarszych europejskich gór, Góry Świętokrzyskie. Na fotografii widoczny jest bardzo charakterystyczny punkt tych okolic:

 
 
 
 

4. W tzw. rowerowym żargonie często mówimy, że należy patrzeć na „wyciągnięcie się łańcucha” aby nie dopuścić do nadmiernego zużycia pozostałych części napędu. Czy łańcuch rzeczywiście wyciąga się podczas jazdy?

 
 
 
 

5. panaracer dartPanaracer to marka oponiarska, która po dziś dzień jako ostatnia wytwarza produkty w fabryce zlokalizowanej w Japonii. Niegdyś wśród rowerzystów miała status „kultowej” za sprawą kilku bardzo udanych modeli. Zdjęcie obok przedstawia oponę:

 
 
 
 

6. Rock Shox do niedawna produkował amortyzatory z doskonałym systemem Dual Air, który składał się z pompowanych osobno komór: pozytywnej oraz negatywnej. Wyniki przeprowadzanych ankiet wskazywały jednak, iż znaczna część użytkowników nie radzi sobie z ich poprawnym ustawieniem. Między innymi z tego powodu wprowadzono do sprzedaży model „Solo Air”, który charakteryzuje się:

 
 
 
 

7. Przez wiele lat w dobie rowerów na kołach 26 cali zawodnicy chętniej wybierali hamulce V-brake od tarczowych m.in. ze względu na niską masę całego zestawu. Shimano dość długo opierało się hydraulice, aż w roku 2000 pokazało pierwsze tego typu seryjne rozwiązanie dedykowane MTB. Tarcze znalazły się w grupie:

 
 
 
 

8. Marcin KarczyńskiMarcin Karczyński – jeden z najbardziej znanych polskich kolarzy górskich często rywalizował na trasach z wyjątkowo utytułowanymi zawodnikami, jak Marek Galiński. Jeździł w takich grupach zawodowych jak Lotto – PZU, CCC – Polsat – Polkowice czy Halls Professional MTB Team. Ścigał się na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach ‘2004. Karierę zakończył w roku:

 
 
 
 

9. Wielkie firmy często nie mogą uchronić się od „wpadek” technologicznych, a markę Mavic nękały one przynajmniej kilkakrotnie. Po raz pierwszy dotyczyła pękających obręczy, które wykonano ze zbyt sztywnego stopu aluminium. Sprawa była na tyle poważna, że poświęcono jej czas antenowy w telewizji. Ów stop nazywał się:

 
 
 
 

10. park toolNa koniec pytanie techniczne: do czego służy urządzenie przedstawione na zdjęciu?

 
 
 
 

Question 1 of 10