Tuning & tips

serwis pedałów shimano
10

Serwis pedałów Shimano

Pedały Shimano od lat uchodzą za jedne z najtrwalszych. Może nie działają idealnie w błocie (choć względem starszych modeli poprawa jest kolosalna), ale długowieczności odmówić im nie można. Niestety w modelu PD-M980 Japończycy zanotowali poważną wpadkę, gdyż wycieniowana oś często pękała, co było niebezpieczne dla użytkownika.
napęd 2x10
9.7

Trwały napęd 2×10

Pamiętacie jeszcze czasy kaset 8 rzędowych? Na przykładzie japońskiego giganta można rzec, że większość (bo jednak nie wszystkie) części z tego okresu były najtrwalsze, a do tego świetnie wykonane. Gdy przyszła era "Mega 9" znaczna część rowerzystów twierdziła, iż takie napędy będą zużywać się szybciej, tryby zapychać gałązkami, a łańcuchy wyciągać w ekspresowym tempie.
konserwacja tylnej przerzutki
10

Konserwacja przerzutki tylnej oraz jej tuning

Konserwacja przerzutki tylnej to czynność, którą dobrze jest wykonać przynajmniej raz w roku. Należy ją wówczas rozebrać, wyczyścić i nasmarować. Topowe grupy (XTR czy Dura-Ace) można także poddać lekkiemu "tuningowi", który zakładali japońscy inżynierowie. Jak to zrobić, przedstawię krok po kroku na przykładzie słynnego "szaraka".
shimano di2
0

Bez złudzeń – sekcja zwłok Dura Ace Di2

Od niepamiętnych czasów w rowerowej branży tak jak w każdej innej poszczególni producenci konkurują ze sobą, próbując zająć pierwsze miejsce w wielkości produkcji, zastosowaniu nowoczesnych materiałów czy rozwiązań technicznych. System Di2 Shimano wprowadziło dosyć dawno temu do rowerów miejskich. Od końca pierwszej dekady XXI wieku elektronika zagościła w osprzęcie do rowerów szosowych.
ax lightness
0

Ja vs Cervélo R5CA, czyli jak to się robi w Norwegii

Ostatnio na naszym "parkingu" (stojak warsztatowy ze sprzętem na serwis) znalazłem... Cervélo R5CA. Szybkie oględziny pozwoliły stwierdzić, że nie jest to produkt chiński ale na 100% oryginalny. Rower nie posiadał np dziwnych kół Shimano Dura Ace na piastach Novatec, jak to miało już raz miejsce z chińskim Pinarello :-)
0

Jakie klucze imbusowe wybrać, czyli wojna marek?!

Obrobione gniazda śrub to jedna z wielu bolączek rowerzystów. Pewnie wiele z Was miało ten problem. Najczęściej dzieje się to w ferworze walki na maratonie czy wycieczce, gdzie mamy mało poręczne klucze, coś nam się poluzuje, a jak najszybciej chcemy wsiąść na rower. Szczególnie podatne na uszkodzenie są śruby wykonane z tytanu lub carbonu, ale i ze stalowymi możemy mieć ten sam kłopot.
trek project one
0

Lekcja cierpliwości – Trek Speed Concept

Trek Speed Concept. Z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu zostałem specjalistą - serwisantem od tego typu rowerów. Może dlatego, że nie są obdarzane sympatią mechaników u mnie w pracy, za wyjątkową upierdliwość przy wykonywaniu czynności serwisowych. Speed Concept - seria rowerów produkowanych przez Treka. Aerodynamiczne kształty, taka sama pozycja, cel jeden - szybkość.
montaż szytki
0

Jak przykleić szytkę?

Podobnie jak w MTB dyskutujemy o wyższości Shimano nad SRAM-em (i vice versa), tak na szosie jednym z podobnych tematów jest bój szytek z klasycznymi oponami. Jak wszystko, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zwolenników dętek często odstrasza problematyczny montaż szytki i kłopot w razie defektu na trasie.
serwis giant contact switch
0

Serwisujemy regulowaną sztycę Giant Contact Switch

Jeśli jesteś właścicielem/właścicielką sztycy Giant Contact Switch, którą testowałem już na naszym portalu wiedz, że raz na jakiś czas potrzebny jej będzie serwis. Czego zatem potrzeba, aby go przeprowadzić?