14 biegowa kaseta Shimano!
Liczba ocen: 5
8.6

SRAM zaskoczył (niektórych) wprowadzeniem nowej grupy Eagle z kasetą o największej zębatce 50T. Wielu zastanawiało się jaki będzie naturalny ruch japońskiego giganta. Tymczasem Shimano nabrało wody w usta bądź gasiło podsycany ogień informując, iż nie zamierzają wprowadzać nowych zmian. A jednak kilka powstało. Czeka nas premiera kolejnego wcielenia grupy Dura-Ace, mamy nowego SLX, a wypatrujemy czegoś jeszcze.

shimano deore xtWiele głosów mówiło o Deore XT w wersji Di-2. Niestety musimy na nią jeszcze chwilę poczekać, lub Shimano nie ujawniło wszystkich sekretów. Dziś możemy jednak potwierdzić, że w przyszłym roku do sprzedaży wejdzie przeprojektowana grupa mechaniczna. W końcu, po wielu latach postanowiono odkurzyć stary patent. 14 biegowa kaseta Shimano to coś, czym ekscytujemy się od lat. Pozornie dziwić może, że inżynierowie z Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydowali się na taki krok, a nie 12 rzędową grupę.

Joe Lawwill (Marketing Manager w Shimano na Północną Amerykę):
„14 rzędowa kaseta była dopracowywana w warunkach laboratoryjnych od lat. W terenie testowali ją wybrani zawodnicy. Dzięki temu posiadamy dopieszczony produkt. Względem pierwotnej wersji patentu dokonaliśmy kilku istotnych zmian, które jednak w ogólnym rozrachunku wyszły na dobre. Pamiętajmy, że złożyliśmy go w 1996 roku, a od tego czasu kilka rzeczy uległo zmianie.”

Co wiemy na chwilę obecną? Rozpiętość przełożeń to, uwaga, 10-55T! Tym samym wydaje się, że Shimano znów zdeklasuje rywali. Zastosowano tu klasyczny (a nie jak w prototypowej wersji zazębiający się tylko w połowie) łańcuch i piastę w systemie Mega-X o poszerzonym bębenku. System nie jest chroniony patentem i na chwilę obecną kompatybilne z nim ramy pokazały takie firmy jak Specialized, Giant czy Santa Cruz. Czekamy na więcej informacji (jak zawsze dowiecie się o nich pierwsi) i… nowego XTR. Ale o tym sza!

deore xt