SRAM Eagle X1
Liczba ocen: 4
8.1

Na początku tygodnia kanadyjska marka OneUp zaprezentowała zębatki 45T i 50T służące do rozbudowy kaset Shimano z grup Deore XT i XTR do rozmiarów 11-45T i 11-50T. (W ofercie OneUp pojawiły się też zębatki 10T, możliwy więc będzie tuning kaset do 10-50T; o tym napiszemy w kolejnym artykule). W ślad za tą informacją przyszły dziś – podobnie jak zimą, natychmiast usuwane z sieci – kolejne przecieki na temat nowej grupy SRAM Eagle. Po południu zaś wybuchła bomba: SRAM oficjalnie pokazał pierwsze zdjęcie nowego „wynalazku”.

eagleMarketingowa otoczka wokół nowej grupy pompowana była znakomicie – „przecieki” w Sieci pojawiały się od stycznia i szybko były kasowane. Dziś od rana media społecznościowe zalewały kolejne przecieki, niewątpliwie mające nawiązywać do zaprezentowanej w ostatnich dniach zębatce Shark 50T od OneUp. W końcu o poranku amerykańskiego czasu, a o 15:30 czasu naszego SRAM zaprezentował pierwsze, póki co szczątkowe, informacje i potwierdził nazwę grupy: SRAM Eagle X1. Nie chce mi się wierzyć, że gigant z USA nie maczał palców w spływających do Internetu od zimy informacjach – sądzę, że publikowane i kasowane rewelacje miały tylko podsycać atmosferę. I brawo, tak też się działo.

Z oficjalnego komunikatu dowiemy się na razie tylko tyle, że grupa jest rewolucją, z czym trudno się nie zgodzić. SRAM zaoferował napęd 12-rzędowy i kasetę o tak wielkim zakresie – gigantyczna i pięknie cieniowana SRAM Eagle 10-50T da nam zakres przełożeń rzędu 500%. Producent zapewnia też, że jest to aktualnie najlżejsza, najsztywniejsza i najtrwalsza grupa MTB na rynku. W filmie opublikowanym dziś przez SRAM naprawdę ładnie to wygląda.

Eagle z pewnością znajdzie zainteresowanie wśród różnej maści bikerów, którzy uznali, że pora pochować przednią przerzutkę na cmentarzu. Poza zapowiadaną sztywnością i odpornością na pewno nowa grupa kusić będzie też masą. Producent podzielił nową ofertę na dwie podgrupy: SRAM X01 Eagle i SRAM XX1 Eagle.

sram-x01-eagle-przerzutka

Przerzutka SRAM X01 Eagle

Top topów, czyli SRAM XX1 Eagle, jak przystało na najwyższą grupę została należycie udekorowana – złoty łańcuch i kaseta w tym samym kolorze, wielka i wycieniowana na wzór swoich czarnych sióstr. Reszta – korba, przerzutka, manetki – w znanej nam już głębokiej czerni z akcentami złota.

SRAM X01 Eagle nie prezentuje się wcale gorzej – utrzymana jest w klasycznej tonacji czarno-czerwonej. W obu grupach kapitalnie wyglądają przerzutki. Obejrzyjcie zresztą sami obie grupy w galerii na końcu artykułu.

Zdecydowanie imponującą cechą nowej kasety ma być masa: 355 gramów! Jeśli jest tak w istocie, to gdyby wrzucić na drugą szalkę wagi kasetę Shimano przerobioną do 11-50 (11 rzędów), wyrzuci ona amerykańską konkurentkę w powietrze – kaseta Shimano M8000 z zębatkami OneUp Shark 50T waży 505 gramów. Przepaść.

Zębatka przednia SRAM X01 Eagle

Do karbonowych ramion mechanizmu korbowego będzie można przytwierdzić jedną z pięciu zębatek: 30, 32, 34, 36 lub 38T. Dwunastorzędowy łańcuch, ważący 250 g, ma być dostępy w trzech kolorach: złotym, srebrnym lub… czarnym. O ile pogłoski okażą się być prawdziwe, SRAM Eagle zaoferuje płynniejszą niż dotychczas zmianę biegów. W napędach 1×11 od SRAM narzekano na zbyt krótkie zęby przedniej zębatki; ten problem miał ponoć zostać wyeliminowany w nowej grupie, ma więc szansę zniknąć problem ze spadającym w błocie łańcuchem. Ponoć również praca manetki została poprawiona. Zmiana biegów będzie możliwa za pomocą manetki klawiszowej lub grip-shift.

Kompletna grupa SRAM XX1 Eagle z zębatką przednią 32T, ważona bez środka suportu waży 1456 gramów. Dla porównania, pełna grupa Shimano XTR 2×11, ważona bez suportu i zębatkami korby 43/24T waży 1738 gramów – prawie 300 gramów więcej.

SRAM X01 Eagle pokaże na wadze 1502 gramy. Obie grupy mają być dostępne w sprzedaży w czerwcu.

Na koniec niestety pora opaść na ziemię i sprawdzić stan konta. Ceny napędów wyniosą: 1 306 euro (Sram X01 Eagle) lub 1524 euro (Sram XX1 Eagle), czyli odpowiednio nieco ponad 5,5 tys. złotych dla X01 i o tysiąc więcej dla XX1.

SRAM XX1 Eagle

SRAM X01 Eagle

Zdjęcia oraz film pochodzą ze strony producenta: sram.com